Meet the Team

Senior Leadership Team

Mr Andy Jones

Mr Andy Jones

Headteacher

Miss Rachel Heaney

Miss Rachel Heaney

Deputy Headteacher

Teaching and Learning
English Lead
Year 6

Mrs Diane Curley

Mrs Diane Curley

Deputy Headteacher

Safeguarding, Behaviour & Welfare
Maths Lead
Class 6DC
Mrs Linzi Tomlin

Mrs Linzi Tomlin

School Business Manager

Mrs Gabby Gregory

Mrs Gabby Gregory

SENDCO

Language Provision
Miss Eleanor Whitelock

Miss Eleanor Whitelock

Key Stage 2 Lead

Computing Lead
Class 5EW
Mr Chris Tarpey

Mr Chris Tarpey

Wider Curriculum Lead

MFL & Music Lead
Class 4CT

Miss Caroline Scott

Miss Caroline Scott

Key Stage 1 Lead

Reading Lead
Class 2CS
Mrs Angela Hayward

Mrs Angela Hayward

Early Years Lead

Class RAH

Family Worker

Miss Kathleen McBeth

Miss Kathleen McBeth

Family Worker

Class teachers

Miss Claudia Travis

Miss Claudia Travis

International Lead

Class RCT
Mrs Louise Dunn

Mrs Louise Dunn

Maths Team/ Intervention

Class 1LD
Mrs Leanne Turnbull

Mrs Leanne Turnbull

History Lead

Class 1LT
Miss Susan Lucas

Miss Susan Lucas

Art Lead

Class 1SL

Mrs Amy Clarke

Mrs Amy Clarke

RE Lead

Class 1LD / 1LT
Miss Georgia Cardy

Miss Georgia Cardy

Geography Lead

Class 2GC
Miss Emma Maxfield

Miss Emma Maxfield

Phonics Lead

Class 2EM
Miss Sarah Buckley

Miss Sarah Buckley

Year 2/ Year 6 Teacher
Miss Naomi Woodfield

Miss Naomi Woodfield

Worship Lead

Class 3NW
Miss Rebecca Liddle

Miss Rebecca Liddle

Library Lead

Class 3RL
Mrs Stephanie Race

Mrs Stephanie Race

Science Lead

Class 3SR
Mr Rob Staincliffe

Mr Rob Staincliffe

Class 3SR (maternity cover)
Miss Elishia Cook

Miss Elishia Cook

Environmental Education Lead

Class 4EC
Mr Will Clydesdale

Mr Will Clydesdale

PE LEAD

Class 4WC
Miss Elizabeth Knox

Miss Elizabeth Knox

Mental Health Lead

Class 5EK
Miss Paris Thurlbeck

Miss Paris Thurlbeck

School Council Lead

Class 5PT
Miss  Jackie Shrubb

Miss Jackie Shrubb

PSHE Lead

Class 6JS
Mrs Sarah Bingham

Mrs Sarah Bingham

Adventurous Outdoor Education Lead

Class 6SB
Mrs Sandra Jameson

Mrs Sandra Jameson

sen support

Language Provision

hltas

Miss Sarah Haigh

Miss Sarah Haigh

HLTA
PE Specialist
Mr Peter Wallace

Mr Peter Wallace

HLTA
PE Specialist

Teaching assistants

Miss Shaunna Furness

Miss Shaunna Furness

Miss Amanda Scott

Miss Amanda Scott

Mrs Rachel Ellis

Mrs Rachel Ellis

Mrs Lynne Thompson

Mrs Lynne Thompson

Mrs Dana Conlon

Mrs Dana Conlon

Miss Leanne Cogdon

Miss Leanne Cogdon

Miss Eve Jurdison

Miss Eve Jurdison

Mrs Angela Jackson

Mrs Angela Jackson

Miss Lisa Johnson

Miss Lisa Johnson

Mrs Janine Carter

Mrs Janine Carter

Miss Liz Burn

Miss Liz Burn

Miss Danielle Russell

Miss Danielle Russell

Mr Stephen Talbot

Mr Stephen Talbot

Miss Sandy Tough

Miss Sandy Tough

Mrs Linda Robson

Mrs Linda Robson

Mr Andy Nicholson

Mr Andy Nicholson

Miss Julie Nichol

Miss Julie Nichol

office staff

Ms Dionne Hall

Ms Dionne Hall

HR CLERK AND PA to head teacher

Mrs Carole Baggott

Mrs Carole Baggott

Finance Data Clerk

Mrs Lynn Nichols

Mrs Lynn Nichols

Administrator

Mrs Nicola McGill

Mrs Nicola McGill

Administrator

Lunchtime Supervisory Assistants

Mrs Jill Genther

Mrs Jill Genther

Miss Jackie Butler

Miss Jackie Butler

Mrs Gemma France

Mrs Gemma France

site staff

Mr Rob Knowles

Mr Rob Knowles

Site Supervisor

Mr Matthew Hiles

Mr Matthew Hiles

Assistant Site Supervisor

Mr Tom Johnson

Mr Tom Johnson

Assistant Site Supervisor

cleaners

Marie Potts
Johanna Gallagher
Libby Fenwick
Donna Fisher

kitchen staff

Emma Tickner
Julie Quinn
Jackie Usher
Diane Mullen
Lisa Robson
Jean Robinson
Kelly Lydon
Janette Ellwood
Leanne Askew
Lisa Hemmings
Lynn Whitfield
Claire Smith

Share This